Folders |
2019 Results - Empire 8 Outdoor ChampionshipsPublished by
Results: Leone Timing Licensed to Leone Timing and Results Services - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager
Empire 8 Outdoor Track & Field Championships
Hosted By Houghton - 5/3/2019 to 5/4/2019
Results
Women 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Meet: M 12.29 2014 Miasia Hillman, Alfred
AARTFC: A 12.65
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Gina Dello Russo JR Stevens Inst A 12.46Q +0.0 2
2 Alycia Eaton SR Nazareth 12.72Q +0.0 1
3 Caroline Castriotta FR Utica 12.97Q +0.0 3
4 Tayler Dence JR St. John Fisher 12.79q +0.0 1
5 Erica Pawlewicz SR St. John Fisher 12.85q +0.0 1
6 Brenna Johnson FR Nazareth 12.95q +0.0 2
7 Michelle Rodriguez SR Utica 12.96q +0.0 2
8 Jayme Connolly SO Utica 13.03q +0.0 3
9 Haley Brust SR St. John Fisher 13.11 +0.0 3
10 Megan Alper JR Alfred 13.14 +0.0 1
11 Danielle Sloan SO Houghton 13.46 +0.0 3
12 Breanna Lambert FR St. John Fisher 13.49 +0.0 1
13 Madison Sabourin FR Nazareth 13.58 +0.0 2
14 Samantha Wehner FR St. John Fisher 13.59 +0.0 1
15 Kalei Brautlacht JR Houghton 13.87 +0.0 3
16 Gianna Cognetti FR Utica 13.95 +0.0 2
17 Shanice Dominick FR Sage 15.37 +0.0 3
Women 100 Meter Dash
============================================================================
Meet: M 12.29 2014 Miasia Hillman, Alfred
AARTFC: A 12.65
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Caroline Castriotta FR Utica 12.60A -0.6 10
2 Gina Dello Russo JR Stevens Inst 12.61A -0.6 8
3 Michelle Rodriguez SR Utica 12.69 -0.6 6
4 Tayler Dence JR St. John Fisher 12.93 -0.6 4
5 Jayme Connolly SO Utica 12.96 -0.6 2
6 Brenna Johnson FR Nazareth 13.32 -0.6 1
7 Erica Pawlewicz SR St. John Fisher 13.39 -0.6
8 Alycia Eaton SR Nazareth 13.78 -0.6
Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Meet: M 25.08 2014 Harmony Graves, Ithaca
AARTFC: A 26.00
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Gina Dello Russo JR Stevens Inst 24.93M -1.4 3 10
2 Michelle Rodriguez SR Utica 26.08 -0.9 2 8
3 Megan Alper JR Alfred 26.23 -1.4 3 6
4 Erica Pawlewicz SR St. John Fisher 26.30 -1.4 3 4
5 Caroline Castriotta FR Utica 26.42 -1.4 3 2
6 Brenna Johnson FR Nazareth 27.01 -1.4 3 1
7 Danielle Sloan SO Houghton 27.02 -0.9 2
8 Tayler Dence JR St. John Fisher 27.29 -1.4 3
9 Jayme Connolly SO Utica 27.32 -0.9 2
10 Kiersten Abbott FR St. John Fisher 27.50 -0.9 2
11 Breanna Lambert FR St. John Fisher 27.72 -0.9 2
12 Madison Sabourin FR Nazareth 27.83 -0.9 2
13 Samantha Wehner FR St. John Fisher 28.03 -1.2 1
14 Nicole Collazo FR Sage 30.22 -1.2 1
15 Nicole Kuzler FR Stevens Inst 33.30 -1.2 1
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Meet: M 56.16 2004 Sheri Kelleher, Hartwick
AARTFC: A 1:00.00
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Gina Dello Russo JR Stevens Inst 56.45A 3 10
2 Erica Pawlewicz SR St. John Fisher 58.01A 3 8
3 Maria Staehr JR Nazareth 59.27A 3 6
4 Brenna Johnson FR Nazareth 59.59A 3 4
5 Kiersten Abbott FR St. John Fisher 1:02.33 3 2
6 Lexi Albano SR Utica 1:02.78 3 1
7 Haley DeJager FR Houghton 1:03.38 2
8 Madelyn Kruth SO Houghton 1:03.84 2
9 Emma Fox JR Houghton 1:04.03 2
10 Breanna Featherson JR Utica 1:04.49 1
11 Breanna Lambert FR St. John Fisher 1:04.64 3
12 Lynette Okoth JR Utica 1:04.65 1
13 Charlotte Lee JR Hartwick 1:05.66 2
14 Jessica Rucquoi SO Houghton 1:06.17 1
15 Sierra Wilson FR Alfred 1:06.25 2
Women 800 Meter Run
==========================================================================
Meet: M 2:15.25 2013 Jennifer Randall, Ithaca
AARTFC: A 2:21.00
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Edena Sanchez SO Houghton 2:16.38A 2 10
2 Jenessa McCabe SR Utica 2:22.01 2 8
3 Maria Staehr JR Nazareth 2:23.65 2 6
4 Paige Metzheiser JR Stevens Inst 2:23.84 2 4
5 Claire Tantillo JR Stevens Inst 2:24.04 2 2
6 Kelly Artini SO Nazareth 2:25.89 2 1
7 Brenna Lyons SR St. John Fisher 2:28.40 2
8 Isabella Wiley SO Stevens Inst 2:32.86 1
9 Juliette Miller SR St. John Fisher 2:33.10 2 2:33.094
10 Sevi Travis SO Sage 2:33.10 1 2:33.095
11 Caroline Corr FR Stevens Inst 2:39.42 1
12 Taylor Highers FR St. John Fisher 2:39.86 1
13 Bryanna Mazzella JR Utica 2:43.94 1
Women 1500 Meter Run
==========================================================================
Meet: M 4:37.75 4/22/2017 Amy Regan, Stevens Inst.
AARTFC: A 4:54.00
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mary Visca SR Stevens Inst 4:50.65A 2 10
2 Deirdre Brett SO Nazareth 4:53.13A 2 8
3 Paige Metzheiser JR Stevens Inst 4:54.94 2 6
4 Brenna Lyons SR St. John Fisher 4:58.32 2 4
5 Juliette Miller SR St. John Fisher 5:04.65 2 2
6 Trinity Lundemo FR Stevens Inst 5:07.39 2 1
7 Erin Miceli FR Stevens Inst 5:11.81 2
8 Julia Hotchkiss SO Houghton 5:17.08 2
9 Claire Bargabos FR Nazareth 5:17.82 2
10 Taylor Highers FR St. John Fisher 5:18.90 2
11 Renee Lewis SR Utica 5:19.40 2
12 Jessica Aldred FR St. John Fisher 5:21.25 1
13 Eileen Shea SR Nazareth 5:21.61 1
14 Victoria Opalka JR Sage 5:28.18 1
15 Sagan Leggett SR Sage 5:29.26 1
16 Kaitlyn Dobbertin SO Nazareth 5:30.29 2
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Meet: M 17:44.66 4/23/2016 Amy Regan, Stevens Institute
AARTFC: A 18:45.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mary Visca SR Stevens Inst 18:22.60A 10
2 Kaitlyn Phillips SR Utica 18:46.27 8
3 Deirdre Brett SO Nazareth 18:51.09 6
4 Shelby Langlois JR Houghton 18:51.18 4
5 Clarissa Hensler SO St. John Fisher 18:56.17 2
6 Hayley Cronin FR Nazareth 19:05.34 1
7 Kerry Flower FR Sage 19:08.63
8 Kristin McAtee SO Stevens Inst 19:33.17
9 Gabriella Dunkelberg JR St. John Fisher 19:41.40
10 Kiera Sheridan SR Stevens Inst 19:58.58
11 Shannon Pigott SO Houghton 20:32.61
12 Elizabeth Darling SO Utica 20:38.40
13 Mackenzie Ferlicca FR St. John Fisher 20:40.49
14 Sara Michelsen FR Utica 20:45.93
15 Anna Hardiman JR Houghton 20:48.63
16 Taylor Kennard JR St. John Fisher 20:53.02
17 Olivia Donato SR Houghton 21:12.39
-- Sarina Cannavo JR Utica DNF
Women 10000 Meter Run
=======================================================================
Meet: M 40:59.34 5/4/2018 Shelby Langlois, Houghton
AARTFC: A 40:30.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Clarissa Hensler SO St. John Fisher 39:14.25A 10
2 Shelby Langlois JR Houghton 40:00.61A 8
3 Gabriella Dunkelberg JR St. John Fisher 40:22.41A 6
4 Kristin McAtee SO Stevens Inst 40:26.67A 4
5 Kerry Flower FR Sage 40:41.41M 2
6 Renee Lewis SR Utica 41:10.00 1
7 Hannah Hullihen SO Nazareth 43:02.75
Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
Meet: M 14.38 2007 LaKeisha Perez, RIT
AARTFC: A 15.65
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Tayler Dence JR St. John Fisher 15.92Q -0.1 2
2 Michelle Rodriguez SR Utica 16.38Q 0.3 1
3 Melissa Barnes JR Stevens Inst 16.81q -0.1 2
4 Brittany Charlonne SR Utica 17.31q 0.3 1
5 Shannon Gleason SO Utica 17.63q -0.1 2
6 Mikayla Baker JR St. John Fisher 17.74q 0.3 1
7 Stephanie Feathers SO Utica 18.02q 0.3 1
8 Joanna Tavolaro SO Sage 18.16q -0.1 2
9 Sarah Smith FR Nazareth 18.85 -0.1 2
10 Nadia Riley FR Alfred 18.87 0.3 1
11 Katelyn DiViccaro SO Utica 22.48 0.3 1
Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
Meet: M 14.38 2007 LaKeisha Perez, RIT
AARTFC: A 15.65
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Tayler Dence JR St. John Fisher 15.53A +0.0 10
2 Michelle Rodriguez SR Utica 16.05 +0.0 8
3 Melissa Barnes JR Stevens Inst 16.63 +0.0 6
4 Brittany Charlonne SR Utica 17.14 +0.0 4
5 Mikayla Baker JR St. John Fisher 17.46 +0.0 2
6 Shannon Gleason SO Utica 17.52 +0.0 1
7 Stephanie Feathers SO Utica 17.57 +0.0
8 Joanna Tavolaro SO Sage 18.19 +0.0
Women 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Meet: M 1:04.06 4/22/2017 Tayler Dence, St. John Fisher
AARTFC: A 1:07.50
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Tayler Dence JR St. John Fisher 1:04.80A 2 10
2 Gwen Stokes JR Houghton 1:06.61A 2 8
3 Melissa Barnes JR Stevens Inst 1:08.79 2 6
4 Laura Levi FR Utica 1:09.32 2 4
5 Fiona Shea JR Utica 1:11.19 2 2
6 Abbey Szumloz SO Nazareth 1:12.10 1 1
7 Brittany Charlonne SR Utica 1:12.15 2
8 Mikayla Baker JR St. John Fisher 1:13.71 2
9 Tylisha Gourdine JR Hartwick 1:15.68 1
10 Sarah Smith FR Nazareth 1:16.18 1
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Meet: M 11:02.76 2014 Gabrielle Lebihan, Nazareth
AARTFC: A 12:10.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Claire Tantillo JR Stevens Inst 12:04.94A 10
2 Kaitlyn Phillips SR Utica 12:15.30 8
3 Juliette Miller SR St. John Fisher 12:36.90 6
4 Trinity Lundemo FR Stevens Inst 12:47.07 4
5 Holly Passetti SO Alfred 12:55.18 2
6 Mackenzie Ferlicca FR St. John Fisher 13:01.72 1
7 Sara Michelsen FR Utica 13:09.82
8 Maggie Reid SR Utica 13:11.26
9 Taylor Kennard JR St. John Fisher 13:14.21
10 Kristin McAlonen FR Sage 13:18.34
11 Kaitlyn Dobbertin SO Nazareth 13:21.14
12 Corrine Rybarski SO Stevens Inst 13:25.06
13 Anne Baskwill FR Hartwick 14:00.17
14 Elizabeth Darling SO Utica 14:16.06
-- Lauren Guilfoil SO Nazareth DNF
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Meet: M 48.79 2013 Ithaca
Friedman, Dewart, Kelly, Werner
AARTFC: A 51.00
School Finals Points
=======================================================================
1 St. John Fisher 49.02A 10
1) Tayler Dence JR 2) Erica Pawlewicz SR
3) Kiersten Abbott FR 4) Haley Brust SR
2 Nazareth 50.22A 8
1) Madison Sabourin FR 2) Alycia Eaton SR
3) Kathleen Irwin SR 4) Brenna Johnson FR
3 Utica 50.74A 6
1) Jayme Connolly SO 2) Caroline Castriotta FR
3) Lexi Albano SR 4) Laura Meade FR
4 Hartwick 53.31 4
1) Tylisha Gourdine JR 2) Hannah Bosman FR
3) Allison Brody JR 4) Charlotte Lee JR
5 Alfred 53.51 2
1) Megan Alper JR 2) Sierra Wilson FR
3) Gabrielle Griffin SR 4) Danielle Perry JR
6 Sage 57.00 1
1) Joanna Tavolaro SO 2) Sevi Travis SO
3) Shanice Dominick FR 4) Nicole Collazo FR
7 Stevens Institute 57.13
1) Melissa Barnes JR 2) Samantha Rokicsak SR
3) Nicole Kuzler FR 4) Victoria Agaliotis FR
-- Houghton DNF
1) Danielle Sloan SO 2) Haley DeJager FR
3) Mikaela Hummel JR 4) Kalei Brautlacht JR
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
Meet: M 3:59.59 2007 RIT
Perez, Palermo, Varble, Simmons
AARTFC: A 4:08.00
School Finals Points
=======================================================================
1 Stevens Institute 4:04.91A 10
1) Melissa Barnes JR 2) Paige Metzheiser JR
3) Claire Tantillo JR 4) Gina Dello Russo JR
2 Nazareth 4:08.20 8
1) Brenna Johnson FR 2) Lydia Dewart SO
3) Abbey Szumloz SO 4) Maria Staehr JR
3 Houghton 4:09.44 6
1) Haley DeJager FR 2) Madelyn Kruth SO
3) Edena Sanchez SO 4) Gwen Stokes JR
4 St. John Fisher 4:09.95 4
1) Kiersten Abbott FR 2) Breanna Lambert FR
3) Olivia Pawlewicz FR 4) Erica Pawlewicz SR
5 Utica 4:14.34 2
1) Lexi Albano SR 2) Laura Meade FR
3) Laura Levi FR 4) Jenessa McCabe SR
6 Hartwick 4:26.62 1
1) Tylisha Gourdine JR 2) Allison Brody JR
3) Eryn Thompson FR 4) Charlotte Lee JR
7 Alfred 4:34.24
1) Megan Alper JR 2) Sierra Wilson FR
3) Morgan Brothers FR 4) Holly Passetti SO
8 Sage 4:40.25
1) Sevi Travis SO 2) Nicole Collazo FR
3) Sagan Leggett SR 4) Victoria Opalka JR
Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet: M 9:51.78 5/4/2018 Stevens Institute
B Veilleux, I Wiley, K Okorn, P Metzheiser
School Finals Points
=======================================================================
1 Houghton 9:45.25M 10
1) Madelyn Kruth SO 2) Julia Hotchkiss SO
3) Edena Sanchez SO 4) Gwen Stokes JR
2 Stevens Institute 9:59.12 8
1) Isabella Wiley SO 2) Erin Miceli FR
3) Samantha Rokicsak SR 4) Paige Metzheiser JR
3 Utica 10:00.89 6
1) Breanna Featherson JR 2) Bryanna Mazzella JR
3) Laura Levi FR 4) Jenessa McCabe SR
4 Nazareth 10:01.42 4
1) Deirdre Brett SO 2) Lydia Dewart SO
3) Kelly Artini SO 4) Maria Staehr JR
5 St. John Fisher 10:06.07 2
1) Brenna Lyons SR 2) Taylor Highers FR
3) Alivia Collins FR 4) Olivia Pawlewicz FR
6 Sage 10:55.41 1
1) Sevi Travis SO 2) Kristin McAlonen FR
3) Sagan Leggett SR 4) Victoria Opalka JR
7 Alfred 11:05.04
1) Morgan Brothers FR 2) Holly Passetti SO
3) Sierra Wilson FR 4) Sally Johntson FR
8 Hartwick 11:23.23
1) Taylor King FR 2) Tylisha Gourdine JR
3) Anne Baskwill FR 4) Eryn Thompson FR
Women High Jump
=================================================================================
Meet: M 1.72m 4/19/2015 Gladys Njoku, Stevens Inst
AARTFC: A 1.55m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Gina Dello Russo JR Stevens Inst 1.61mA 5-03.25 10
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58 1.61
P P P P P P O XO O O
2 Haley Brust SR St. John Fisher 1.58mA 5-02.25 8
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58 1.61
P P P P P P XXO XO XO XXX
3 Gwen Stokes JR Houghton 1.55mA 5-01.00 6
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
P P P P O O O XXO XXX
4 Alycia Eaton SR Nazareth 1.50m 4-11.00 4
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
P P P O O O XXO
5 Shannon Gleason SO Utica 1.45m 4-09.00 2
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
P P P O O O XXX
6 Sara Thomas SR Nazareth 1.40m 4-07.00 1
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
P P P O O XXX
7 Halle Tickell FR St. John Fisher 1.35m 4-05.00
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
P P P O XXX
8 Taylor Robey SO Nazareth 1.35m 4-05.00
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
P P P XXO XXX
8 Brittany Charlonne SR Utica 1.35m 4-05.00
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
P P O XXO XXX
-- Katelyn DiViccaro SO Utica NH
1.20
XXX
-- Kiki Doyle FR Alfred DNS
Women Pole Vault
=================================================================================
Meet: M 4.10m 4/22/2017 Katherine Pitman, Ithaca
AARTFC: A 3.20m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Gina Dello Russo JR Stevens Inst 3.20mA 10-06.00 10
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.30
P P P O O O XO XXX
2 Mary O'Brien SR St. John Fisher 3.05m 10-00.00 8
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
P P P XO XO XXO XXX
3 Kaytlin Kelly SO St. John Fisher 2.90m 9-06.25 5
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
P P P O O XXX
3 Meaghan Romaguera SO Utica 2.90m 9-06.25 5
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
P P P O O XXX
5 Christina Platt JR Utica 2.90m 9-06.25 2
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
P P P XO XO XXX
6 Alondra Arroyo FR St. John Fisher 2.75m 9-00.25 1
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
P O O O XXX
7 Victoria Agaliotis FR Stevens Inst 2.75m 9-00.25
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
P P XO O XXX
8 Taylor Woltz SO Nazareth 2.75m 9-00.25
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
P O O XO XXX
9 Madison Nash SR Utica 2.75m 9-00.25
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
P P XO XO XXX
10 Megan Elia SR Utica 2.75m 9-00.25
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
P P P XXO XXX
11 Shannon Gleason SO Utica 2.45m 8-00.50
2.30 2.45 2.60
XXO O XXX
12 Emily Latulipe FR Utica 2.30m 7-06.50
2.30 2.45
XXO XXX
-- Jordyn Poole FR St. John Fisher NH
2.30
XXX
-- Caroline Castriotta FR Utica NH
2.30 2.45 2.60 2.75
P P P XXX
Women Long Jump
======================================================================================
Meet: M 5.62m 2013 Taylor Pierson, Nazareth
AARTFC: A 5.25m
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Haley Brust SR St. John Fisher 5.56mA 1.1 18-03.00 10
5.20m(+0.0) 5.29m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.32m(+0.0) 5.56m(1.1) 5.27m(+0.0)
2 Alycia Eaton SR Nazareth 5.45mA 0.1 17-10.75 8
FOUL(+0.0) 5.20m(+0.0) 5.37m(+0.0) 5.23m(0.3) 5.45m(0.1) 5.36m(+0.0)
3 Gina Dello Russo JR Stevens Inst 5.41mA +0.0 17-09.00 6
5.32m(0.7) 5.32m(+0.0) 5.25m(+0.0) 5.41m(+0.0) 5.27m(0.5) 5.27m(+0.0)
4 Erica Pawlewicz SR St. John Fisher 5.25mA 1.2 17-02.75 4
4.95m(+0.0) 4.66m(+0.0) 5.02m(+0.0) 4.97m(+0.0) 5.25m(1.2) 5.12m(+0.0)
5 Danielle Perry JR Alfred 4.96m 1.1 16-03.25 2
4.85m(0.9) 4.69m(+0.0) 4.77m(+0.0) 4.76m(+0.0) 4.81m(0.6) 4.96m(1.1)
6 Sara Thomas SR Nazareth 4.94m +0.0 16-02.50 1
FOUL(+0.0) 4.80m(+0.0) 4.85m(+0.0) 4.74m(+0.0) 4.53m(1.1) 4.94m(+0.0)
7 Laura Meade FR Utica 4.79m +0.0 15-08.75
FOUL(1.2) 4.65m(+0.0) 4.79m(+0.0) 3.71m(+0.0) FOUL(0.7) 4.57m(0.1)
8 Brittany Charlonne SR Utica 4.74m +0.0 15-06.75
4.64m(+0.0) 4.74m(+0.0) 4.67m(+0.0) FOUL(+0.0) 4.67m(0.7) FOUL(1.1)
9 Kathleen Irwin SR Nazareth 4.73m 0.1 15-06.25
4.73m(0.1) 4.50m(+0.0) 4.54m(+0.0)
10 Alexandria Szpila SR St. John Fisher 4.61m 0.1 15-01.50
4.49m(+0.0) 4.56m(+0.0) 4.61m(0.1)
11 Kalei Brautlacht JR Houghton 4.60m +0.0 15-01.25
4.43m(+0.0) 4.44m(+0.0) 4.60m(+0.0)
12 Stephanie Feathers SO Utica 4.55m 0.2 14-11.25
4.15m(+0.0) 4.55m(0.2) 4.26m(+0.0)
13 Gianna Cognetti FR Utica 4.49m +0.0 14-08.75
4.49m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
14 Alexandra Buhrle SO St. John Fisher 4.35m 0.3 14-03.25
FOUL(1.0) 4.29m(0.9) 4.35m(0.3)
15 Shannon Gleason SO Utica 4.30m +0.0 14-01.25
4.05m(+0.0) 4.25m(+0.0) 4.30m(+0.0)
16 Joanna Tavolaro SO Sage 4.26m +0.0 13-11.75
4.12m(+0.0) 4.26m(+0.0) 4.19m(+0.0)
17 Mikaela Hummel JR Houghton 4.17m +0.0 13-08.25
FOUL(+0.0) 4.16m(+0.0) 4.17m(+0.0)
18 Saki Saito SR Hartwick 4.11m +0.0 13-06.00
3.99m(+0.0) 4.11m(+0.0) FOUL(+0.0)
19 Ellie Savova FR Stevens Inst 4.02m +0.0 13-02.25
FOUL(+0.0) 4.02m(+0.0) 3.93m(+0.0)
-- Vianca Vicenti SO Utica DNS NWI
Women Triple Jump
======================================================================================
Meet: M 11.78m 4/23/2016 Sarah Wiatr, Utica
AARTFC: A 10.80m
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Alycia Eaton SR Nazareth 10.92mA +0.0 35-10.00 10
PASS 9.18m(+0.0) 10.00m(+0.0) FOUL(0.5) FOUL(1.1) 10.92m(+0.0)
2 Danielle Perry JR Alfred 10.81mA +0.0 35-05.75 8
FOUL(2.0) 10.63m(0.5) 10.74m(+0.0) 10.81m(+0.0) 10.65m(+0.0) FOUL(0.2)
3 Haley Brust SR St. John Fisher 10.71m 1.0 35-01.75 6
FOUL(1.4) 10.53m(0.8) 10.48m(+0.0) FOUL(0.5) 10.63m(0.3) 10.71m(1.0)
4 Laura Meade FR Utica 10.61m +0.0 34-09.75 4
10.51m(0.9) 10.61m(+0.0) FOUL(+0.0) 10.47m(1.4) FOUL(+0.0) 10.32m(+0.0)
5 Sara Thomas SR Nazareth 10.57m 0.5 34-08.25 2
FOUL(+0.0) 10.57m(0.5) 10.23m(1.1) 10.13m(+0.0) FOUL(+0.0) 10.46m(+0.0)
6 Gianna Cognetti FR Utica 10.40m +0.0 34-01.50 1
FOUL(1.5) FOUL(1.3) 10.08m(0.8) 10.14m(+0.0) 10.26m(1.6) 10.40m(+0.0)
7 Kathleen Irwin SR Nazareth 10.19m 1.6 33-05.25
9.95m(1.5) 10.11m(+0.0) 10.12m(+0.0) 10.07m(+0.0) 10.07m(0.6) 10.19m(1.6)
8 Alexandria Szpila SR St. John Fisher 10.14m 0.6 33-03.25
9.83m(0.7) 9.90m(+0.0) 8.90m(1.6) 9.60m(+0.0) 10.14m(0.6) 9.65m(+0.0)
9 Lexi Albano SR Utica 9.67m 1.4 31-08.75
9.21m(1.6) 9.67m(1.4) 9.62m(+0.0)
10 Ellie Savova FR Stevens Inst 8.94m 0.2 29-04.00
FOUL(1.7) 8.77m(+0.0) 8.94m(0.2)
11 Gabrielle Griffin SR Alfred 8.84m 0.2 29-00.00
8.64m(1.2) 8.84m(0.2) FOUL(0.2)
-- Lindsey Winter FR Utica FOUL
FOUL(0.8) FOUL(+0.0) FOUL(0.1)
Women Shot Put
=================================================================================
Meet: M 13.16m 2004 Allison Griggs, RIT
AARTFC: A 11.50m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Katie Weeks SR Stevens Inst 13.29mM 43-07.25 10
12.55m 12.52m 12.29m 12.32m FOUL 13.29m
2 Emily Fales SR Utica 12.42mA 40-09.00 8
12.19m 11.69m 11.99m 12.27m 12.34m 12.42m
3 AnaMaria Laccetti FR Stevens Inst 11.83mA 38-09.75 6
11.03m 11.83m 10.89m 9.94m 11.30m 10.99m
4 Madison Palmer FR Alfred 11.75mA 38-06.75 4
10.71m 11.21m 10.80m 11.75m 11.59m 11.36m
5 Katrina Cornick FR Utica 11.52mA 37-09.50 2
11.52m 10.30m 10.42m 10.39m 10.76m 11.29m
6 Jordan Lehman SO St. John Fisher 11.48m 37-08.00 1
10.93m 11.17m 10.70m FOUL FOUL 11.48m
7 Skylar Van Alstyne SO Sage 10.91m 35-09.50
10.34m 10.91m 10.40m FOUL 10.12m 10.22m
8 Gabrielle Pighetti FR Nazareth 10.71m 35-01.75
9.56m 9.85m 10.63m FOUL 10.71m 10.17m
9 Samantha Reilly FR Stevens Inst 10.53m 34-06.75
10.23m 10.48m 10.53m
10 Nikki Zizzo SR Utica 10.51m 34-05.75
10.02m 10.50m 10.51m
11 Leah Hulbert JR St. John Fisher 10.40m 34-01.50
FOUL FOUL 10.40m
12 Esther Boateng SO Alfred 9.90m 32-05.75
FOUL 9.90m 9.65m
13 Molly Ferguson SR Utica 9.86m 32-04.25
9.03m 9.29m 9.86m
14 Grace Blankenberg FR Nazareth 9.69m 31-09.50
9.69m 9.36m 9.11m
15 Michelle Rodriguez SR Utica 9.53m 31-03.25
9.53m 9.19m FOUL
15 Stephanie Feathers SO Utica 9.53m 31-03.25
9.53m 9.33m 9.13m
17 Nikolina Mihajlovik SR Hartwick 9.31m 30-06.50
8.50m 9.09m 9.31m
Women Discus Throw
=================================================================================
Meet: M 48.26m 4/22/2017 Brandy Smith, Ithaca
AARTFC: A 36.00m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Katie Weeks SR Stevens Inst 45.75mA 150-01 10
FOUL 45.75m FOUL 42.60m FOUL FOUL
2 Katrina Cornick FR Utica 39.42mA 129-04 8
37.49m 37.35m 35.03m 39.42m 32.16m 36.69m
3 Molly Ferguson SR Utica 36.74mA 120-06 6
36.53m 34.36m 36.74m 33.31m FOUL 31.58m
4 Ally Criswell FR Nazareth 36.24mA 118-11 4
33.19m FOUL FOUL 36.24m 32.16m 33.03m
5 Leah Hulbert JR St. John Fisher 35.98m 118-00 2
32.11m 33.15m 33.29m 34.28m 35.98m FOUL
6 Jordan Lehman SO St. John Fisher 35.76m 117-04 1
FOUL 31.84m 35.65m FOUL 35.76m FOUL
7 AnaMaria Laccetti FR Stevens Inst 34.87m 114-05
34.87m 33.58m 32.38m 31.24m FOUL 31.21m
8 Aneesa Lewis JR Utica 33.54m 110-00
28.75m 33.54m FOUL FOUL FOUL FOUL
9 Gabrielle Pighetti FR Nazareth 32.73m 107-04
31.76m 32.53m 32.73m
10 Samantha Reilly FR Stevens Inst 30.60m 100-05
FOUL 26.67m 30.60m
11 Emelia Enke FR Alfred 28.76m 94-04
24.98m FOUL 28.76m
12 Ashley Liddiard SO Houghton 28.51m 93-06
28.51m 27.35m FOUL
13 Madison Palmer FR Alfred 28.33m 92-11
27.95m 28.33m FOUL
14 Grace Blankenberg FR Nazareth 27.96m 91-09
27.20m 27.96m 27.30m
15 Nikki Zizzo SR Utica 27.42m 89-11
25.53m FOUL 27.42m
16 Morgan Rohde JR Houghton 26.88m 88-02
23.83m 26.88m FOUL
17 Skylar Van Alstyne SO Sage 23.74m 77-11
22.04m 23.74m FOUL
Women Hammer Throw
=================================================================================
Meet: M 51.91m 2004 Allison Griggs, RIT
AARTFC: A 44.00m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Katie Weeks SR Stevens Inst 52.57mM 172-06 10
48.11m 48.84m 46.68m 52.57m 50.42m 45.72m
2 Ashley Liddiard SO Houghton 43.95m 144-02 8
FOUL 37.22m 43.95m 41.78m 41.27m FOUL
3 Jordan Lehman SO St. John Fisher 42.99m 141-00 6
42.99m FOUL 39.48m FOUL 40.78m FOUL
4 Leah Hulbert JR St. John Fisher 42.67m 140-00 4
40.78m 42.67m FOUL 41.14m 42.21m FOUL
5 Madison Palmer FR Alfred 42.10m 138-01 2
40.61m FOUL FOUL 38.16m 42.10m 40.46m
6 Elizabeth Izydorczak SO St. John Fisher 40.81m 133-11 1
40.44m FOUL 40.81m FOUL 36.20m 35.35m
7 Brealle Brown JR Utica 39.99m 131-02
38.12m 38.86m 39.99m 37.70m FOUL FOUL
8 AnaMaria Laccetti FR Stevens Inst 38.82m 127-04
FOUL 38.68m 38.82m FOUL 35.65m 36.98m
9 Aneesa Lewis JR Utica 38.76m 127-02
FOUL 38.76m FOUL
10 Morgan Rohde JR Houghton 38.42m 126-00
36.31m 38.42m 37.73m
11 Ally Criswell FR Nazareth 36.71m 120-05
36.71m 36.52m FOUL
12 Jordan Detlet SO Stevens Inst 36.30m 119-01
32.76m 36.30m 33.72m
13 Grace Blankenberg FR Nazareth 35.62m 116-10
35.62m 34.41m FOUL
14 Molly Ferguson SR Utica 34.39m 112-10
FOUL FOUL 34.39m
15 Elizabeth Larson SO St. John Fisher 33.19m 108-11
32.44m 31.59m 33.19m
16 Jenna Costello FR St. John Fisher 26.18m 85-11
26.18m 23.99m 24.59m
17 Rebecca Clifford FR Utica 24.80m 81-04
23.61m 22.44m 24.80m
-- Emily Fales SR Utica FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Bailey Robinson FR Nazareth FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Javelin Throw
=================================================================================
Meet: M 41.19m 2011 Ashley Dlubac, Ithaca
AARTFC: A 33.50m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Nicole Herringshaw SR Utica 40.08mA 131-06 10
34.87m 40.08m 35.55m 32.49m 37.74m 30.10m
2 Samantha Reilly FR Stevens Inst 33.91mA 111-03 8
33.91m 31.51m 29.21m 26.05m 27.12m 28.04m
3 Katie Weeks SR Stevens Inst 29.69m 97-05 6
29.69m 29.41m FOUL 29.19m 28.79m PASS
4 Jordan Detlet SO Stevens Inst 28.93m 94-11 4
FOUL 28.93m 28.07m FOUL FOUL FOUL
5 Madeline Smith JR Utica 28.72m 94-03 2
28.31m 28.72m 27.97m PASS PASS PASS
6 Rosemarie Fesko FR Utica 28.34m 93-00 1
24.88m 28.34m FOUL FOUL 27.22m FOUL
7 Skylar Van Alstyne SO Sage 26.43m 86-08
25.59m 24.64m 26.43m 24.01m 24.42m 25.40m
8 Nikolina Mihajlovik SR Hartwick 26.43m 86-08
FOUL 20.91m 26.43m FOUL 25.29m 23.85m
9 Elizabeth Larson SO St. John Fisher 25.77m 84-06
FOUL 24.87m 25.77m
10 Jenna Costello FR St. John Fisher 25.14m 82-06
24.82m FOUL 25.14m
11 Victoria Fischer SO Sage 23.49m 77-01
22.57m 21.09m 23.49m
12 Michelle Rodriguez SR Utica 22.87m 75-00
FOUL 22.87m 21.95m PASS PASS PASS
13 Stephanie Feathers SO Utica 22.03m 72-03
18.64m 20.21m 22.03m
14 Ally Criswell FR Nazareth 21.92m 71-11
20.59m 21.92m FOUL
-- Stephanie Mandelkow FR Utica FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Katrina Cornick FR Utica FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Cora Maxwell SR Utica DNS
-- Kurstan Martin FR Utica DNS
Men 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Meet: M 10.57 4/23/2016 Nicodemus Gambill, Utica
AARTFC: A 11.10
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Alex Kainer SR Stevens Inst A 10.82Q +0.0 1
2 Evan Kainer SR Stevens Inst A 11.02Q +0.0 3
3 Alex Spicer FR Alfred 11.16Q 0.1 2
4 Daniel Norris JR St. John Fisher 11.17q +0.0 3
5 Ricardo Yolas FR St. John Fisher 11.26q +0.0 1
6 Isaac Worrall JR Houghton 11.35q +0.0 1
7 Jerome Houston SO Houghton 11.36q +0.0 3
8 Uday Samavenkata FR Stevens Inst 11.45q +0.0 3
9 Philip Cruz-Rodriguez JR Utica 11.53 0.1 2
10 Rah'mire Logan SR Utica 11.56 +0.0 1
11 Ka'Sean Watlington JR Utica 11.60 +0.0 3
12 Ramosaj Williams FR Sage 11.63 +0.0 3
13 Papa Dioum FR Alfred 12.02 +0.0 1
14 Nathaniel Benjamin JR Hartwick 12.20 0.1 2
-- Timothy Trimboli FR Alfred FS 0.1 2
Men 100 Meter Dash
============================================================================
Meet: M 10.57 4/23/2016 Nicodemus Gambill, Utica
AARTFC: A 11.10
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Alex Kainer SR Stevens Inst 10.81A +0.0 10
2 Evan Kainer SR Stevens Inst 10.97A +0.0 8
3 Ricardo Yolas FR St. John Fisher 11.09A +0.0 6
4 Daniel Norris JR St. John Fisher 11.19 +0.0 4
5 Isaac Worrall JR Houghton 11.28 +0.0 2
6 Jerome Houston SO Houghton 11.53 +0.0 1
7 Uday Samavenkata FR Stevens Inst 12.03 +0.0
8 Alex Spicer FR Alfred 12.39 +0.0
Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Meet: M 21.68 4/22/2017 Nicodemus Gambill, Utica
AARTFC: A 22.40
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Alex Kainer SR Stevens Inst 21.58M -1.1 3 10
2 Nick DiMaria JR Stevens Inst 21.90A -1.1 3 8
3 Evan Kainer SR Stevens Inst 22.13A -1.1 3 6
4 Ricardo Yolas FR St. John Fisher 22.52 -1.1 3 4
5 Isaac Worrall JR Houghton 22.55 -1.1 3 2
6 Daniel Norris JR St. John Fisher 22.56 -2.2 2 1
7 Alex Spicer FR Alfred 22.89 -1.1 3
8 Rah'mire Logan SR Utica 23.03 -1.1 3 23.024
9 Timothy Trimboli FR Alfred 23.03 -2.2 2 23.025
10 Philip Cruz-Rodriguez JR Utica 23.07 -2.2 2
11 Ramosaj Williams FR Sage 23.46 -2.2 2
12 Tyler Mitchell FR Sage 23.55 -1.6 1
13 John Mullen SO Stevens Inst 23.59 -2.2 2
14 Uday Samavenkata FR Stevens Inst 23.92 -2.2 2
15 Matthew Rogers FR St. John Fisher 24.14 -1.6 1
16 Ulysses Sepulveda SR Utica 24.19 -1.6 1
17 Arnoldo Burnett JR Sage 24.68 -1.6 1
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Meet: M 47.35 4/22/2017 Peter Girardi, St. John Fisher
AARTFC: A 50.00
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Nick DiMaria JR Stevens Inst 48.57A 3 10
2 Eddie Mahana JR St. John Fisher 49.08A 3 8
3 Danny LaMastra SO Stevens Inst 50.34 2 6
4 Jack Behlmaier SR St. John Fisher 50.50 2 4
5 Nathaniel Zedomi SO Houghton 50.67 2 2
6 Alex Spicer FR Alfred 50.79 3 1
7 Brenden Moore SR Utica 51.23 3 51.271
8 Nick Proper SR Utica 51.28 3 51.271
9 Dean Howard JR Utica 51.54 3
10 Jon Cucci FR Stevens Inst 52.16 2
11 Matt Johnson FR Nazareth 52.55 2
12 John Mullen SO Stevens Inst 53.22 1
13 Uday Samavenkata FR Stevens Inst 54.28 2
14 Jack Howard FR Houghton 54.75 1
15 Ulysses Sepulveda SR Utica 55.13 1
Men 800 Meter Run
==========================================================================
Meet: M 1:51.73 2006 Nick Stenuf, Nazareth
AARTFC: A 1:57.00
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Tyler Sutton SR Utica 1:55.47A 3 10
2 Trevor LaDue FR Stevens Inst 1:55.92A 3 8
3 Grant Stokoe FR St. John Fisher 1:56.82A 3 6
4 Tom Selvaggi JR Stevens Inst 1:57.40 3 4
5 Nick Ashton SR Utica 1:57.46 3 2
6 Jordan Schools SR Alfred 1:58.67 3 1
7 Dan Burdo JR Houghton 2:00.19 2
8 Hunter Reed FR Utica 2:01.41 2
9 Aldo Rico FR Houghton 2:01.83 1
10 James Lawrence SO Stevens Inst 2:01.94 2
11 Patrick Healy FR Nazareth 2:02.29 2
12 Alex Haines FR Houghton 2:03.71 1
13 Vincent Schlenker FR Stevens Inst 2:03.89 2
14 Sean James SO Stevens Inst 2:03.95 2
15 Robby Russo FR Stevens Inst 2:03.97 3
16 Fred Owen SO St. John Fisher 2:09.70 3
17 Omar Nelson FR Hartwick 2:10.62 1
18 Nick Hennessy FR Stevens Inst 2:12.08 1
19 Thomas Nafash SO Stevens Inst 2:13.98 2
Men 1500 Meter Run
=======================================================================
Meet: M 3:53.53 2007 Nick Stenuf, Nazareth
AARTFC: A 4:02.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mitch Marlow JR Utica 4:03.79 10
2 Robby Russo FR Stevens Inst 4:04.76 8
3 Tom Selvaggi JR Stevens Inst 4:05.91 6
4 Grant Stokoe FR St. John Fisher 4:06.37 4
5 Matthew Gostomski SR Houghton 4:09.80 2
6 Fred Owen SO St. John Fisher 4:11.15 1
7 Sean James SO Stevens Inst 4:12.24
8 Josh Tomaka FR Nazareth 4:12.91
9 Liam Rodgers SR Utica 4:14.37
10 Thomas Nafash SO Stevens Inst 4:14.72
11 Dave Russo FR Houghton 4:15.15
12 Dominik Sullivan SO Houghton 4:16.65
13 Andrew Ford FR St. John Fisher 4:18.00
14 Vincent Schlenker FR Stevens Inst 4:18.32
15 Ryan Driscoll FR St. John Fisher 4:30.56
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
Meet: M 14:53.75 2006 Fontana Fluke, Alfred
AARTFC: A 15:25.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tyler Deuschle JR Houghton 15:33.69 10
2 Mitch Marlow JR Utica 15:35.12 8
3 Jake Catalano JR Stevens Inst 15:35.80 6
4 PJ Gunther SO Stevens Inst 15:41.60 4
5 Jake Suddaby FR Nazareth 15:43.87 2
6 Bernard Daoust JR St. John Fisher 15:44.76 1
7 Kyle Engelhart SO Utica 16:18.34
8 John Vernick JR Houghton 16:26.40
9 Dylan Beckhorn FR Houghton 16:28.06
10 Tom McKenna FR Stevens Inst 16:30.74
11 Josh Tomaka FR Nazareth 16:43.36
12 Chris Kipp SO Stevens Inst 16:43.38
13 Joel Wheeler SO Houghton 16:44.25
14 Hayden Daly FR Stevens Inst 16:51.60
15 Liam Rodgers SR Utica 16:58.21
16 Evan Miller SO Houghton 17:05.38
Men 10000 Meter Run
=======================================================================
Meet: M 34:06.19 5/4/2018 Tyler Deuschle, Houghton
AARTFC: A 33:00.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tyler Deuschle JR Houghton 32:53.83A 10
2 Bernard Daoust JR St. John Fisher 33:24.51M 8
3 Kyle Engelhart SO Utica 34:26.00 6
4 John Vernick JR Houghton 34:38.23 4
5 Chris Kipp SO Stevens Inst 34:45.65 2
6 Michael Brown SO Nazareth 34:46.65 1
7 Hayden Daly FR Stevens Inst 34:47.20
8 Ryan Gioe SR Stevens Inst 35:06.36
9 Gavin Wilbert FR Alfred 35:28.92
10 Ethan Pine JR Hartwick 37:35.10
-- Jacob Howe JR Utica DNF
Men 110 Meter Hurdles
========================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
Meet: M 14.35 5/5/2018 Peter Girardi, St. John Fisher
AARTFC: A 15.80
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Eddie Mahana JR St. John Fisher M 14.35Q +0.0 2
2 Kyle Rollins SO St. John Fisher A 15.36Q +0.0 1
3 Dan Kaba JR Stevens Inst A 15.53q +0.0 1
4 Jordan Smith SR Utica 15.82q +0.0 1
5 Amar Bindra SO Stevens Inst 16.50q +0.0 2
6 Evan Kainer SR Stevens Inst 16.56q +0.0 2
7 Chase Pecoraro JR Utica 17.29q +0.0 1
8 Colin Bussiere SR Stevens Inst 17.80q +0.0 1
9 William Lewis SO Nazareth 18.65 +0.0 2
10 Daniel Wiener JR Alfred 19.15 +0.0 2
Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
Meet: M 14.35 5/5/2018 Peter Girardi, St. John Fisher
AARTFC: A 15.80
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Eddie Mahana JR St. John Fisher 14.66A +0.0 10
2 Kyle Rollins SO St. John Fisher 15.13A +0.0 8
3 Dan Kaba JR Stevens Inst 15.45A +0.0 6
4 Jordan Smith SR Utica 15.69A +0.0 4
5 Evan Kainer SR Stevens Inst 16.35 +0.0 2
6 Amar Bindra SO Stevens Inst 17.12 +0.0 1
7 Chase Pecoraro JR Utica 17.14 +0.0
8 Colin Bussiere SR Stevens Inst 17.20 +0.0
Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Meet: M 52.95 4/23/2016 Peter Girardi, St. John Fisher
AARTFC: A 57.00
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Eddie Mahana JR St. John Fisher 54.31A 3 10
2 Jack Behlmaier SR St. John Fisher 55.43A 3 8
3 Dan Kaba JR Stevens Inst 55.74A 3 6
4 Amar Bindra SO Stevens Inst 56.92A 3 4
5 Jordan Smith SR Utica 57.46 3 2
6 Rashid Abuelmaali JR Alfred 57.78 3 1
7 Rob Leiser FR Stevens Inst 59.11 3
8 Colin Bussiere SR Stevens Inst 59.92 2
9 Joshua Scholten FR Utica 1:00.99 2
10 Dan Block SR Utica 1:01.24 2
11 Daniel Wiener JR Alfred 1:01.73 2
12 William Lewis SO Nazareth 1:02.13 1
13 Alex Longo FR Stevens Inst 1:02.15 2
14 Adam Yeager FR St. John Fisher 1:05.34 2
15 Sean Waltman FR Hartwick 1:06.89 1
16 Evan Bourtis SR St. John Fisher 1:09.13 1
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Meet: M 9:19.22 2005 Shawn Calabrese, Ithaca
AARTFC: A 9:55.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jake Catalano JR Stevens Inst 9:48.08A 10
2 Dan Block SR Utica 10:00.83 8
3 Tom McKenna FR Stevens Inst 10:31.67 6
4 Adam Yeager FR St. John Fisher 10:42.09 4
5 Coleton Pallato FR Nazareth 10:47.14 2
6 Cesar Guzman FR St. John Fisher 10:59.63 1
7 Omar Nelson FR Hartwick 11:03.69
8 Evan Bourtis SR St. John Fisher 11:03.88
9 Ryan English FR St. John Fisher 11:12.80
10 Brian Anderson JR Alfred 11:17.66
11 Andrew Gwynn SR Nazareth 11:33.66
12 Kyle Full FR Alfred 11:34.72
13 Logan Sherman SR Utica 11:49.73
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Meet: M 42.08 4/22/2017 Utica
C St. Amour, N Gambill, K Gangemi, K Watlington
AARTFC: A 43.50
School Finals Points
=======================================================================
1 Stevens Institute 41.44M 10
1) Danny LaMastra SO 2) Alex Kainer SR
3) Nick DiMaria JR 4) Evan Kainer SR
2 St. John Fisher 43.22A 8
1) Daniel Norris JR 2) Ricardo Yolas FR
3) Matthew Pennell SO 4) Jack Behlmaier SR
3 Utica 43.34A 6
1) Sean Murphy JR 2) Ka'Sean Watlington JR
3) Brenden Moore SR 4) Rah'mire Logan SR
4 Houghton 43.48A 4
1) Isaac Worrall JR 2) Malachi Yeager FR
3) Nathaniel Zedomi SO 4) Jerome Houston SO
5 Alfred 44.86 2
1) Timothy Trimboli FR 2) Rashid Abuelmaali JR
3) Papa Dioum FR 4) Alex Spicer FR
6 Sage 45.51 1
1) Ramosaj Williams FR 2) Arnoldo Burnett JR
3) Tyler Mitchell FR 4) Ellis Richardson SO
7 Hartwick 49.08
1) Sean Waltman FR 2) Nathaniel Benjamin JR
3) Joseph Ziegler SR 4) Omar Nelson FR
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
Meet: M 3:16.39 5/5/2018 Utica
A Luckoo, B Moore, N Proper, K Gangemi
AARTFC: A 3:24.00
School Finals Points
=======================================================================
1 Stevens Institute 3:20.51A 10
1) Danny LaMastra SO 2) Trevor LaDue FR
3) Alex Kainer SR 4) Nick DiMaria JR
2 St. John Fisher 3:22.93A 8
1) Eddie Mahana JR 2) Zachary Kennedy SO
3) Grant Stokoe FR 4) Jack Behlmaier SR
3 Utica 3:25.39 6
1) Tyler Sutton SR 2) Brenden Moore SR
3) Nick Ashton SR 4) Nick Proper SR
4 Houghton 3:34.53 4
1) Dan Burdo JR 2) Christian Arbour JR
3) Jack Howard FR 4) Nathaniel Zedomi SO
5 Nazareth 3:38.28 2
1) Matt Johnson FR 2) Jack Wessel SR
3) Josh Pomerleau FR 4) Patrick Healy FR
6 Alfred 3:45.07 1
1) Rashid Abuelmaali JR 2) Jordan Schools SR
3) Timothy Trimboli FR 4) Kyle Jenkins FR
7 Hartwick 3:52.56
1) Omar Nelson FR 2) Harrison Helinski SO
3) Joseph Ziegler SR 4) Sean Waltman FR
Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet: M 8:04.51 5/4/2018 Alfred
R Abuelmaali, M Roder, J Schools, E Diehl
School Finals Points
=======================================================================
1 Stevens Institute 7:59.47M 10
1) Sean James SO 2) James Lawrence SO
3) Robby Russo FR 4) Trevor LaDue FR
2 Utica 8:05.74 8
1) Nick Ashton SR 2) Tyler Sutton SR
3) Hunter Reed FR 4) Nick Proper SR
3 Houghton 8:08.16 6
1) Dan Burdo JR 2) Christian Arbour JR
3) Dave Russo FR 4) Matthew Gostomski SR
4 Alfred 8:08.85 4
1) Jordan Schools SR 2) Rashid Abuelmaali JR
3) Sean Raymond SO 4) Kyle Jenkins FR
5 St. John Fisher 8:13.92 2
1) Fred Owen SO 2) Jacob Karr FR
3) Ryan Allen FR 4) Grant Stokoe FR
6 Nazareth 8:35.24 1
1) Jack Wessel SR 2) Jake Suddaby FR
3) Josh Pomerleau FR 4) Patrick Healy FR
7 Hartwick 9:16.14
1) Omar Nelson FR 2) Sean Waltman FR
3) Joseph Ziegler SR 4) Harrison Helinski SO
Men High Jump
=================================================================================
Meet: M 2.08m 4/23/2016 Rob Tutein, Utica
AARTFC: A 1.92m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Kyle Rollins SO St. John Fisher 2.06mA 6-09.00 10
1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.00 2.03 2.06 2.09
P P P P P P O XX P P P O XXX
2 Chase Pecoraro JR Utica 1.87m 6-01.50 8
1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92
P P P O O XXO O XXX
3 Marquis Simpson FR Utica 1.82m 5-11.50 5
1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.87
P P P P XO O XXX
3 Aeden Angelone FR Stevens Inst 1.82m 5-11.50 5
1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.87
P P P O XO O XXX
5 Jonathan Scamardella FR Stevens Inst 1.82m 5-11.50 2
1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.87
P P P O O XXO XXX
6 Malachi Yeager FR Houghton 1.77m 5-09.75 1
1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82
O O O XO O XXX
7 Zachary Mapes SR Alfred 1.77m 5-09.75
1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82
P P XO XO XXO XXX
8 Gavin Luckey FR Houghton 1.67m 5-05.75
1.57 1.62 1.67 1.72
O O O XXX
9 Zachary Briggs SO St. John Fisher 1.67m 5-05.75
1.57 1.62 1.67 1.72 1.77
P P O X XX
10 Gout Mawien FR Alfred 1.62m 5-03.75
1.57 1.62 1.67
O O XXX
-- Christian Englund FR Utica DNS
Men Pole Vault
=================================================================================
Meet: M 4.90m 2010 Michael Dempsey, RIT
AARTFC: A 4.40m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Chase Pecoraro JR Utica 4.20m 13-09.25 10
3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.40
P P P P P O XO XXX
2 Enis Rama FR Stevens Inst 4.05m 13-03.50 8
3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20
P P P P O O XXX
3 Sean Foley JR Alfred 4.05m 13-03.50 6
3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20
P P P O O XXO XXX
4 Nicolas Re FR Stevens Inst 3.90m 12-09.50 4
3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05
P P O O XXO XXX
5 Jason Bingay SR Utica 3.60m 11-09.75 2
3.30 3.45 3.60 3.75
P P XO XXX
6 Jorge Mascaro SO Stevens Inst 3.45m 11-03.75 1
3.30 3.45 3.60
XO XO XXX
7 Jordan Kostera FR St. John Fisher 3.30m 10-10.00
3.30 3.45
O XXX
-- Andy Accardi JR Stevens Inst NH
3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05
P P P P P XXX
Men Long Jump
======================================================================================
Meet: M 7.11m Kyle Devins & Eric Riley, Ithaca & St. John
AARTFC: A 6.70m
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Ka'Sean Watlington JR Utica 7.04m 3.5 23-01.25 10
FOUL(2.4) 7.04m(3.5) 6.31m(0.2) PASS PASS PASS
2 Evan Kainer SR Stevens Inst 6.92mA 1.0 22-08.50 8
6.68m(+0.0) 6.92m(1.0) FOUL(1.5) 6.40m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
3 Kyle Rollins SO St. John Fisher 6.88mA 1.3 22-07.00 6
6.88m(1.3) 6.71m(2.1) FOUL(1.3) FOUL(+0.0) 6.23m(0.8) 6.42m(+0.0)
4 Danny LaMastra SO Stevens Inst 6.69m +0.0 21-11.50 4
6.49m(+0.0) 6.69m(+0.0) 6.49m(0.1) 6.31m(+0.0) 6.36m(+0.0) 6.53m(+0.0)
5 Ricardo Yolas FR St. John Fisher 6.63m 3.1 21-09.00 2
6.09m(3.1) 6.63m(3.1) 5.48m(+0.0) 5.68m(+0.0) 5.99m(0.2) 6.22m(+0.0)
6 Sean Murphy JR Utica 6.41m 1.0 21-00.50 1
6.41m(1.0) FOUL(+0.0) 6.35m(0.5) 6.09m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
7 Malachi Yeager FR Houghton 6.22m 2.5 20-05.00
6.22m(2.5) FOUL(1.1) 5.75m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.85m(0.3) 5.98m(+0.0)
8 Zachary Mapes SR Alfred 6.11m +0.0 20-00.50
5.74m(0.9) 6.10m(1.7) 6.00m(1.5) 5.85m(0.4) 5.57m(+0.0) 6.11m(+0.0)
9 Marquis Simpson FR Utica 6.10m 1.1 20-00.25
FOUL(1.0) 6.10m(1.1) FOUL(1.3)
10 Brian Jefferson SR Stevens Inst 6.04m +0.0 19-09.75
FOUL(2.9) 5.61m(1.3) 6.04m(+0.0)
11 William Lewis SO Nazareth 5.90m 1.9 19-04.25
5.90m(1.9) 5.76m(0.2) FOUL(0.9)
12 Vincent Russo JR Stevens Inst 5.80m 3.3 19-00.50
5.80m(3.3) 5.66m(2.6) FOUL(1.6)
13 Jarrod Brown FR Utica 5.37m +0.0 17-07.50
FOUL(0.8) 5.37m(+0.0) FOUL(0.5)
14 Sean Waltman FR Hartwick 5.05m 0.3 16-07.00
4.99m(3.4) 5.05m(0.3) 4.73m(0.4)
-- Papa Dioum FR Alfred FOUL
FOUL(2.9) PASS PASS
-- Jacob Pishkula FR Utica DNS NWI
Men Triple Jump
======================================================================================
Meet: M 14.69m 5/5/2018 Ka'Sean Watlington, Utica
AARTFC: A 13.50m
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Kyle Rollins SO St. John Fisher 14.66mA +0.0 48-01.25 10
13.90m(+0.0) PASS PASS FOUL(0.4) FOUL(0.8) 14.66m(+0.0)
2 Ka'Sean Watlington JR Utica 14.25mA +0.0 46-09.00 8
13.26m(+0.0) 13.58m(1.4) FOUL(+0.0) 13.50m(+0.0) 13.63m(+0.0) 14.25m(+0.0)
3 Sean Murphy JR Utica 13.81mA +0.0 45-03.75 6
12.87m(+0.0) FOUL(0.2) FOUL(+0.0) 13.30m(+0.0) FOUL(0.5) 13.81m(+0.0)
4 Kalif Wallace JR Utica 13.00m +0.0 42-08.00 4
13.00m(+0.0) FOUL(0.1) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 12.98m(+0.0)
5 Justin Brister JR Utica 12.88m 0.1 42-03.25 2
12.85m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(0.1) 12.85m(0.1) FOUL(+0.0) 12.88m(0.1)
6 Danny LaMastra SO Stevens Inst 12.71m 0.9 41-08.50 1
12.51m(+0.0) FOUL(+0.0) 12.71m(0.9) FOUL(0.1) 12.49m(0.2) 12.27m(+0.0)
7 Brian Jefferson SR Stevens Inst 12.67m +0.0 41-07.00
FOUL(+0.0) FOUL(0.7) 12.67m(+0.0) 12.55m(+0.0) FOUL(+0.0) 12.12m(0.5)
8 Jordan Schools SR Alfred 12.54m 1.1 41-01.75
12.39m(+0.0) 12.54m(1.1) 12.23m(+0.0) 11.89m(0.1) 12.11m(1.0) PASS(+0.0)
9 Zachary Mapes SR Alfred 12.41m 0.1 40-08.75
12.41m(0.1) FOUL(+0.0) 12.27m(+0.0)
10 Matt Johnson FR Nazareth 12.38m +0.0 40-07.50
12.37m(+0.0) 11.94m(+0.0) 12.38m(+0.0)
11 Gavin Luckey FR Houghton 11.76m +0.0 38-07.00
FOUL(+0.0) 11.60m(+0.0) 11.76m(+0.0)
12 Gout Mawien FR Alfred 11.69m 1.7 38-04.25
FOUL(+0.0) 11.69m(1.7) FOUL(0.4)
-- Jacob Pishkula FR Utica DNS NWI
Men Shot Put
=================================================================================
Meet: M 15.81m 4/22/2017 Neil Forrester, Stevens Inst.
AARTFC: A 13.75m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Zack Leader SO Utica 13.86mA 45-05.75 10
13.55m 13.37m 13.67m 13.55m 13.60m 13.86m
2 DeAndre Fyffe FR Utica 13.59m 44-07.00 8
FOUL 13.59m FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Ross Mathewson SR St. John Fisher 13.55m 44-05.50 6
12.69m 13.55m 13.38m 12.85m FOUL FOUL
4 Leyton Miner JR St. John Fisher 13.54m 44-05.25 4
13.54m 13.47m 13.34m 13.29m 13.24m 13.35m
5 Saul McCoy FR Alfred 13.53m 44-04.75 2
13.00m 13.42m 13.33m 13.29m 13.53m 13.49m
6 Brandon Truong SO Stevens Inst 12.71m 41-08.50 1
12.10m 12.71m FOUL 12.18m FOUL FOUL
7 Jonathan Robinson SR St. John Fisher 12.52m 41-01.00
12.41m 12.52m 12.48m 12.44m 12.29m 12.16m
8 Max McCauley JR Stevens Inst 12.40m 40-08.25
11.45m 12.40m FOUL 11.82m FOUL 12.32m
9 Andrew Mucica JR Utica 11.88m 38-11.75
11.88m 11.84m 11.75m
10 Chase Corcoran SO St. John Fisher 11.63m 38-02.00
11.00m 11.63m FOUL
11 William Corwin SO St. John Fisher 11.49m 37-08.50
11.35m 11.41m 11.49m
12 Dan Alfeo SR Utica 10.89m 35-08.75
10.89m 10.53m FOUL
13 Enmanuel Mateo JR Utica 10.17m 33-04.50
10.17m 9.58m 10.06m
-- Ryan Desautels SO St. John Fisher FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Parker Dimock SR Stevens Inst DNS
-- Nicholas Reitz SR Alfred DNS
-- Keanu Heedram JR Utica DNS
Men Discus Throw
=================================================================================
Meet: M 46.22m 4/23/2016 Keanu Heedram, Utica
AARTFC: A 41.00m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jonathan Robinson SR St. John Fisher 42.81mA 140-05 10
38.09m 42.22m FOUL 41.25m 42.81m 42.72m
2 Max McCauley JR Stevens Inst 41.23mA 135-03 8
40.93m 36.74m 40.90m 40.58m 41.23m 39.34m
3 Ryan Desautels SO St. John Fisher 40.63m 133-04 6
39.21m FOUL FOUL FOUL 39.05m 40.63m
4 Zack Leader SO Utica 38.81m 127-04 4
33.99m 38.12m 35.52m FOUL 36.71m 38.81m
5 Brandon Truong SO Stevens Inst 38.51m 126-04 2
36.45m 38.51m 37.68m 37.23m 36.52m 36.89m
6 Chase Corcoran SO St. John Fisher 38.02m 124-09 1
36.89m 38.02m 35.12m 36.60m FOUL 37.86m
7 Dan Alfeo SR Utica 36.99m 121-04
33.11m 36.65m 35.47m 33.93m 35.23m 36.99m
8 Xyier Woodard SR Utica 35.89m 117-09
35.22m 28.34m 29.96m 34.47m 34.71m 35.89m
9 Joseph Jerkovich FR St. John Fisher 33.54m 110-00
33.54m FOUL FOUL
10 William Corwin SO St. John Fisher 32.52m 106-08
32.02m 30.48m 32.52m
11 Aeden Angelone FR Stevens Inst 32.23m 105-09
24.86m 32.23m FOUL
12 Markel Louis SR Utica 31.97m 104-11
FOUL 31.97m FOUL
13 Tyler Smith FR Utica 30.61m 100-05
30.26m 30.33m 30.61m
14 Saul McCoy FR Alfred 29.07m 95-04
FOUL 29.07m 25.98m
-- DeAndre Fyffe FR Utica FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Keanu Heedram JR Utica DNS
Men Hammer Throw
=================================================================================
Meet: M 55.45m 5/4/2018 Ross Mathewson, St. John Fisher
AARTFC: A 47.50m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ross Mathewson SR St. John Fisher 52.52mA 172-04 10
FOUL 50.62m FOUL 50.37m 52.26m 52.52m
2 Parker Dimock SR Stevens Inst 50.53mA 165-09 8
FOUL FOUL 47.48m 50.53m FOUL 49.95m
3 Jonathan Robinson SR St. John Fisher 47.15m 154-08 6
FOUL FOUL 43.16m 47.15m FOUL FOUL
4 Ryan Desautels SO St. John Fisher 46.19m 151-06 4
FOUL 42.17m FOUL 46.19m FOUL 43.90m
5 Zack Leader SO Utica 43.93m 144-01 2
FOUL FOUL 41.69m 42.19m 43.93m FOUL
6 Andrew Mucica JR Utica 41.94m 137-07 1
FOUL 41.66m 40.36m 41.94m FOUL 40.88m
7 Brandon Truong SO Stevens Inst 41.42m 135-11
FOUL 40.47m FOUL 41.42m 40.42m 41.14m
8 Dan Alfeo SR Utica 40.05m 131-05
36.38m 34.47m 40.05m 33.16m FOUL FOUL
9 Edward Yeboah SR Utica 38.88m 127-07
33.68m FOUL 38.88m
10 Max McCauley JR Stevens Inst 37.98m 124-07
FOUL 37.98m FOUL
11 Leyton Miner JR St. John Fisher 34.52m 113-03
30.78m 34.52m 33.43m
12 Enmanuel Mateo JR Utica 34.22m 112-03
34.22m FOUL FOUL
13 Joseph Jerkovich FR St. John Fisher 29.76m 97-08
FOUL FOUL 29.76m
14 Brett Harrington SR St. John Fisher 29.28m 96-01
29.28m FOUL FOUL
-- Chase Corcoran SO St. John Fisher FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Nicholas Reitz SR Alfred DNS
Men Javelin Throw
=================================================================================
Meet: M 61.88m 2007 Stephen Burns, RIT
AARTFC: A 50.50m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jordan Smith SR Utica 53.21mA 174-07 10
51.18m 50.66m 53.21m 50.25m 50.73m FOUL
2 Parker Dimock SR Stevens Inst 48.81m 160-02 8
47.67m 48.81m 45.59m PASS PASS PASS
3 Evan Kainer SR Stevens Inst 46.74m 153-04 6
42.32m 39.03m 43.50m 40.60m 45.23m 46.74m
4 Ryan Locke JR Stevens Inst 46.55m 152-09 4
45.11m 44.72m FOUL 44.53m 46.55m FOUL
5 William Corwin SO St. John Fisher 45.12m 148-00 2
FOUL 38.25m 42.52m 41.80m 38.49m 45.12m
6 Chase Pecoraro JR Utica 44.65m 146-06 1
44.65m FOUL 43.85m FOUL FOUL FOUL
7 Malachi Yeager FR Houghton 43.85m 143-10
37.44m 34.03m 43.85m 34.67m FOUL 42.06m
8 Joseph Jerkovich FR St. John Fisher 43.31m 142-01
43.31m FOUL 42.12m FOUL FOUL FOUL
9 Max McCauley JR Stevens Inst 41.35m 135-08
41.35m FOUL FOUL
10 Brandon Truong SO Stevens Inst 37.54m 123-02
FOUL 37.54m 36.52m PASS PASS PASS
11 Arnoldo Burnett JR Sage 36.30m 119-01
30.81m FOUL 36.30m
12 Aeden Angelone FR Stevens Inst 36.13m 118-06
36.13m 35.13m 36.02m
13 Jack Howard FR Houghton 35.34m 115-11
33.01m 33.17m 35.34m
14 Oleg Gentry JR Hartwick 34.04m 111-08
32.52m 34.04m 31.12m
-- Sean Foley JR Alfred DNS
-- Sean Raymond SO Alfred DNS
Women - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
1) Stevens Institute 189 2) St. John Fisher 144
3) Utica 138 4) Nazareth 85
5) Houghton 60 6) Alfred 26
7) Hartwick 5 8) Sage 4
Men - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
1) Stevens Institute 231 2) St. John Fisher 183
3) Utica 162 4) Houghton 48
5) Alfred 18 6) Nazareth 8
7) Sage 1
|